Sirena Havuz Sağlık Bakanlığı Tüm Kimyasallarımız Sağlık Bakanlığı Onaylıdır.

Sauna ve Buhar Odaları

Günümüzde gelişen Sauna kültürü ve artan Sauna talebi, Tatil köyleri, oteller ve spor salonlarının vazgeçilmez birimlerinden olan saunalar, metabolizma üzerindeki olumlu etkilerinden dolayı özellikle son yıllarda çok talep görmektedir. Saunalar daha sağlıklı bir bünyeye sahip olmamızdaki tartışılmaz etkilerinden dolayı artık çoğu insanın evinde vazgeçilmez olmaya başlamışlardır. Sağlığının değerini bilenler için evlerinde Sauna zevkini yaşamak ne büyük mekanlar ne de büyük masraf yapmayı gerektiriyor. Evler için ise 1,5 m2 ile 3 m2 arasında ideal ve ekonomik bir saunaya sahip olabilirsiniz.

Peki neden Sauna?

Buna cevap vermeye başlarken birçok şeyi maddeler halinde söyleyebiliriz; kilo vermek, toksinlerden arınmak, negatif iyonlar ve kan basıncının dengelenmesi. Sıcaklık, Saunalarda en büyük fayda kaynağıdır, şöyle ki; bu ısıdan ilk olarak cildiniz etkilenir. Damarlarınız ısının etkisi ile genişler ve cildinize daha fazla kanın ulaşmasına sebep olur. Damarların genişlemesi ile kan basıncınız düşer, ve kalbiniz daha fazla kan pompalamak için daha kuvvetli atmaya başlar. Bu sayede kalbiniz yürüyüş yaparkenki kardiovasküler egzersizleri Saunada kendiliğinden yapmaya başlar. Sıcaklık aynı zamanda terlemeye neden olur. Terlemek sağlığınız açısından iyidir, toksinleri vucuttan atar ve diğer organlarınızın işlevlerini uyarır. Artan kan akışı ve oksijen dağılımı kaslarınızı gevşetmeye başlar. Sizler için Saunaların fiziksel faydalarından daha derinlemesine bahsedelim:

Kan basıncı: Kardiyaloglar kısaca eğer Saunaya kadar yürüyerek gidebiliyorsanız kullanmanızda sakınca yoktur diyorlar. Yani kan dolaşımı problemleriniz hareket etmenizi etkilemeyecek kadar büyük değil ise endişelenecek birşey yok deniyor. Sauna’da kan basıncınız düşeceğinden kalp atışlarınız hızlanacaktır. Saunanızın kalbinizin egzersiz yapmasına faydası olmaktadır. Kan basıncınız düştüğünden saunada ani hareketlerden kaçınılması gerekmektedir. Sauna seansı bitiminde soğuk suyun altında duş almak damarlarınızın aniden daralmasına neden olur. Bu sayede kan basıncınız artar. Yüksek tansiyon problemi olanlar için bu anlattıklarımız tehikeli olabilir.

Kilo kaybı: Size bir iyi haber, birde kötü haber vereceğiz. Önce iyi haber, Sauna kullanımı ile kilo vereceksiniz. Kötü haber bu ağırlığı kısa sürede geri kazanacaksınız. Saunalar terlemek için en ideal yerlerdir. Saunada terleyerek vucuttan bir hayli su dışarı atılır. Bu ne kadarda olsa kilo kaybı gibi gözüksede, sauna sonrasında ihtiyaç duyacağınız sıvılar bu kaybı geri almanızı sağlar. Sauna sonrası çoğu insan su yerine kaybelilen mineralleri de geri kazanmak için maden veya meyva sularını tercih ederler. Ama bu bahsedilen kilo kaybı bahsettiğimizden fazlası olabilir. Bazı çalışmalara göre bir sauna seansında 300 kalori enerji yakıldığı tahmin edilmektedir. Bu yürüyüş esnasında yakılan kalori ile eşit miktardadır.

Farkı Saunada yattığınız yerden yakmanızdır. Cilt bakımı : Cildinizi güzelleştirmek için Saunadan daha iyi bir yöntem yoktur. İçerden dışa doğru Cildinizi temizlemek ve gençleştirmek için yapılan en etkili yöntemdir. Sauna vasıtası ile cildinizden toksinler ve atık materyaller atılır. Kullandığınız kremler, deodorantlar, yağlar ve ölü deri hücreleriniz derinizin gözeneklerini tıkamaya yetecektir. Ve gözenekleriniz kir ile dolmaya başlayacaktır. Bu kirlilik daha sonra akne, siyah nokta ve sivilcelere neden olabilmektedir. Veya daha kötüsü çeşitli enfeksyonlara. Saunanın ısısı derinizdeki gözeneklerin açılmasına sebep olur ve terleme ile gözeneklerinizde biriken bütün toksinler vucuttan atılır. Genişlemiş kan damarları daha fazla oksijen taşır ve cildinizi besler. Bu temizlik ölü deri hücrelerini atar ve alttan gelen sağlıklı yeni deri hücrelerini ortaya çıkarır. Cildiniz sadece daha güzel gözükmez ayrıca daha sağlıklı olur.

Bağışıklık: Soğuk algınlığı yaşadığınızda vucudunuz ne yapar? Ateşiniz yükselir. Vucudunuzdaki çoğu bakteri ve virüs belli sıcaklık aralıklarında yaşarlar. Vucudunuz Sauna vasıtası ile bu bakteri ve virüslere karşı yapay bir ısı üretir. Cildinizin ısısınız 3 dereceye kadar Sauna vasıtası ile arttırabilirsiniz. Bu aslında yüksek ateş durumudur. Tıbbi çalışmalar düzenli sauna kullanımının soğuk algınlığına karşı sizi %30 oranında koruduğunu tespit etmiştir.

Ruh Sağlığı : Saunalar günlük koşturmacadan ve gürültüden kaçabileceğiniz, sizi içinize döndüren yerlerdir. Saunada yaptığınız meditasyonu bir kenara bırakırsak, mutluluk hormonu Endorfin kardiyovaskiler aktivitelerdeki artış nedeniyle beyinde salınım gösterir. Bu herkez için günlük olarak daha olumlu olmalarını sağlayacak bir durumdur.

Terlemek: Terleme vasıtası ile vucutta 3 önemli şey olur. Birincisi enfeksyonlara karşı ilk dirençtir. Ciltte vucut ısısını dengelemek için ayrıca toksinlerden kurtulmak için önemlidir. Cildin bir adıda üçüncü böbrektir. Terleme vucuttan ağır metallerin atılımında önemli bir araçtır.

Kasların Gevşemesi: Egzersiz sonralarında vucutta biriken fazla laktik asit kaslarda ağrı yapar. Sauna seansı kasları yumuşatacaktır ve ağrıları azaltacaktır. Saunada terlemek kasların aşırı laktik asitten kurtulmalarına yardım eder.

Negatif iyonlar: Negatif iyonların vucunuzdaki hisler ve fonksiyonlar üzerine pozitif etkileri bulunmuştur. Sauna ısıtıcısının üzerindeki taşlara dökülen su sıvı halden buhar haline geçerken çok miktarda negatif iyon üretir. Sauna ortamında vucudunuz bu fazla negatif iyonları emebilir. Negatif iyonlar vucudunuzda antioksidanların görevini görürler, vucudunuzdaki serbest radikalleri dengelerler.

Uygulamalarımızdan Bazıları