Sirena Havuz Sağlık Bakanlığı Tüm Kimyasallarımız Sağlık Bakanlığı Onaylıdır.

YÜZME HAVUZU HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Yüzme Havuzu Tipleri Seçimi

Havuzu uygun yerinize göre dikdörtgen kare veya dairesel düşünebilirsiniz aşağıda bazı havuz modelleri vardır.Yüzme havuzunun tipi seçilirken havuz çevresinin nasıl olacağına da karar vermelisiniz.

Yüzme Havuzu Yapım Teknikleri

Hazır havuz veya betonarme olabilir. Hazır havuzlarda ölçüler kısıtlıdır. Betonarmede istenen ölçülerde yapılabilir.

Yüzme Havuzu Derinlik Seçimi

Havuzu kullanacak kişilere göre tercih edilebilir. Havuz içinde derinlik değişebilir. Eğer atlama platformu olacaksa derinlik 2 metreden az olmamalıdır. Eğer site havuzu yapılacaksa ve 1,5 metre derinlikten fazla ise cankurtaran bulundurma zorunluluğu vardır.

Çocuk Havuzları

Çocuk havuzları çocukların yüzme öğrenmesi için veya 10 yaşın altındaki çocukların yüzmesi için 50-60 cm olmalıdır. Altı bezli çocukların havuzlara girmemesi daha iyi olur. Çocuk havuzunun büyük havuzdan uzak olması emniyet açısından tercih edilmelidir. Eğer çocuk havuzu yapımına yeterli alan yoksa havuz içinde bir köşe çocuk havuzu şeklinde dizayn edilebilir.

Bir Havuz Planlarken

Havuz kenarında uygun yer varsa bir tuvalet yaptırmak çok akıllıcadır. Havuzda yüzerken evin içine girmeye gerek kalmadan tuvalet ve duş ihtiyacını gidermek daha iyidir. Özellikle misafirleriniz ve küçük çocukların için bu daha kolay olacaktır. Kimse ıslak bir şekilde eve girmek istemez.

Havuz kenarına duş yaptırmak isterseniz bunun kapalı olmasıda gerekmez. Paslanmaz hazır tip duşlar bir kenara monte edilebilir. Eğer gider hattınız yoksa çimlerin kenarına da verilebilir.

Havuz Çevresi Nasıl Olmalıdır?

Eğer isterseniz havuz kenarına mermer veya yer karosu kaplatabilir veya çim olarakta bırakabilirsiniz. Çim olursa ayağınıza çimler veya toprak yapışır bu da sizi rahatsız edebilir. Mermer yaptıracaksanız bu mutlaka traverten olmalıdır. Çünkü traverten doğal gözenekleri delikleri olan bir mermer türüdür. Üzerinde su tutmaz, bu yüzden üzerinde kayma olmaz. Diğer mermerler ise suyu üzerinde tutar suyu emmezler. Bu yüzden üzerinde yürüyenler için tehlikeli olur.

Havuz seramiklerinden de anti slip özellikte kaymazlar üretilmiştir. Doğal görünümü nedeniyle havuzlar genellikle traverten mermer yapılır. 

Havuz Atraksiyonları

Dilerseniz çevre şelale vs. düşünülebilir.

Havuz Masaj Sistemleri

Dilerseniz yüzme havuzunun bir bölümüne jakuzi sistemi karşı akıntı sistemi konulabilir.

Havuz Projesi Ruhsat İşleri

Ruhsatlı havuz yapımında gerekli projeler

  • Harita projesi
  • Zemin etüd projesi
  • Mimari proje
  • Statik proje
  • Tesisat projesi
  • Elektrik projesi (Çizilmesi Gerekir)


Havuz Çevre Düzenleme ve Peyzaj

  • Yüzme  havuzları merdiven seçimi
  • Havuza giriş çıkışın olacağı yer tespit edilerek yeterli sayıda merdiven konulur.
  • Yüzme  havuzları aydınlatma seçimi
  • Kaç adet ve ne tür lamba ve aydınlatma kullanılacağı önceden planlanmalıdır ki ona göre alt yapı seçilsin.